Παρασκευή, 23 Ιουνίου 2017 14:26

Πρακτικά Ημερίδας 27 Ιουνίου 2016 Επιμελητήριο Αχαΐας

ISBN 978-960-88162-2-0
Παρασκευή, 23 Ιουνίου 2017 13:24

Το διαφημιστικό σποτ του SaferInternet4Kids για την ασφάλεια στο διαδίκτυο με πρωταγωνίστρια τη Νατάσσα Μποφίλιου

Τρίτη, 20 Ιουνίου 2017 11:35

Ο δρόμος για την Κόστα Ρίκα και την Ολυμπιάδα Ρομποτικής ξεκίνησε από την Πάτρα!

Μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού ρομποτικής που φιλοξενήθηκε στο ΠΕΑΚ Πατρών, την Κυριακή 18 Ιουνίου, 14 ομάδες από τη Δυτική Ελλάδα προκρίνονται σίγουρα στον τελικό της Αθήνας (1/7/2017) όπου θα διεξαχθεί ο Εθνικός Διαγωνισμός WRO, με την προοπτική ενδεχομένως να προκριθούν και 20. Αυτό θα το γνωρίζουμε μετά και την ολοκλήρωση των υπόλοιπων Περιφερειακών Διαγωνισμών στις 26 Ιουνίου.
Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κώστας Γιαννόπουλος δήλωσε: «Στον 5ο διαγωνισμό ρομποτικής για την Περιφέρειά μας είδαμε το ταλέντο των μικρών και μεγαλύτερων παιδιών να αναδεικνύεται μέσα από την ομαδική εργασία τους. Οι δεξιότητες της επικοινωνίας στην OPEN κατηγορία καθώς και της επίλυσης προβλήματος στο διαγωνιστικό κομμάτι, κατά τη διεξαγωγή του, αναδεικνύονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και τις/τους διαγωνιζόμενους, καλή επιτυχία πλέον στις ομάδες που θα μας εκπροσωπήσουν στον Εθνικό διαγωνισμό, την 1η Ιουλίου 2017, στην Αθήνα».

Ο 5ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της ΠΔΕΔΕ και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο συνδιοργάνωσης με τον W.R.O™ Hellas, στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ (Κουκούλι).

40 σχολικές ομάδες της Δυτικής Ελλάδας συμμετείχαν με 120 μαθητές και μαθήτριες στη γιορτή της ρομποτικής με γνώμονα τον υγιή συναγωνισμό και της αξιόλογης προσπάθειας. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού για την Ολυμπιάδα Ρομποτικής είναι περιβαλλοντικό: «Sustainabots: ρομπότ για τη βιώσιμη ανάπτυξη» και διεξάγεται στην Κόστα Ρίκα. Μπορείτε να δείτε τα πλήρη αποτελέσματα αναλυτικά στο συνημμένο Δελτίο Τύπου.
Πέμπτη, 08 Ιουνίου 2017 10:58

25 χρόνια ΠΕΚ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών χθες, σήμερα, αύριο

Ανακοίνωση ημερίδας που διοργανώνει το ΠΕΚ Πάτρας (σε συνεργασία με άλλα 8 ΠΕΚ της Ελλάδας, την Παρασκευή 16/06/2017 και ώρες 16:30 - 21:30 με θέμα: 25 χρόνια ΠΕΚ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών χθες, σήμερα, αύριο
Περισσότερες πληροφορίες για την οργάνωση, το πρόγραμμα, τους ομιλητές και ενδεικτικές περιλήψεις των ομιλιών θα βρείτε στην ιστοσελίδα της ημερίδας.
Τετάρτη, 07 Ιουνίου 2017 13:44

Μηχανογραφικό δελτίο για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2017

Οι υποψήφιοι μπορούν να μελετήσουν ή/και να εκτυπώσουν το μηχανογραφικό δελτίο που τους ενδιαφέρει και συγκεκριμένα:
- το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ 2017 με το Νέο σύστημα (πατήστε εδώ).
- το μηχανογραφικό δελτίο ΕΠΑΛ 2017 με το Νέο σύστημα (πατήστε εδώ).
- το μηχανογραφικό δελτίο ΓΕΛ και ΕΠΑΛ-Β΄ 2017 με το Παλαιό σύστημα, μόνο για το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση (πατήστε εδώ).
- το μηχανογραφικό δελτίο ΕΠΑΛ-Α΄ 2017 με το Παλαιό σύστημα, μόνο για το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση (πατήστε εδώ).
Για τη διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου, θα ακολουθήσει αναλυτική ενημέρωση.
Σάββατο, 03 Ιουνίου 2017 16:59

Μήνυμα προς τους μαθητές και τις μαθήτριες, απόφοιτους των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της Περιφέρειας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,
Με την ευκαιρία της έναρξης των Πανελλαδικών Εξετάσεων για εσάς, τους/τις αποφοίτους των ΕΠΑΛ και των ΓΕΛ, θα ήθελα να σας ευχηθώ ολόψυχα να έχετε καλή δύναμη και καλή επιτυχία!
Διαβάστε το μήνυμα του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κώστα Γιαννόπουλου στα συνημμένα αρχεία.