Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017 12:24

Αιγίδα 5ου Περιφερειακού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στη Δυτική Ελλάδα

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ) θέτει υπό την αιγίδα της τον 5ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας, ο οποίος συνδιοργανώνεται στην Πάτρα με τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης W.R.O™ Hellas, στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ (ΠΕΑΚ Πατρών – Κουκούλι), στις 18 Ιουνίου 2017.
Κυριακή, 23 Απριλίου 2017 22:18

Πάρτε μέρος στα «Σημεία Ανάγνωσης»!

http://network.nlg.gr/pare-meros-sta-simia-anagnosis/Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου 2017, η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος προσκαλεί σχολεία, βιβλιοθήκες, κέντρα δημιουργικής απασχόλησης και άλλους φορείς να συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σημεία Ανάγνωσης», υλοποιώντας μία ξεχωριστή σειρά δημιουργικών εργαστηρίων για παιδιά και ενήλικες! Τα αποτελέσματα των εργαστηρίων θα αποσταλούν ταχυδρομικά από κάθε γωνιά της χώρας στο νέο σπίτι της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος προκειμένου να συνθέσουν την έκθεση «Σημεία Ανάγνωσης» που θα εγκαινιαστεί εκεί στις 15 Ιουνίου 2017. Ενημερωθείτε αναλυτικά στη σελίδα http://network.nlg.gr/pare-meros-sta-simia-anagnosis/
Τετάρτη, 12 Απριλίου 2017 14:19

Ευχές ΠΔΕΔΕ

Ευχές ΠΔΕΔΕΟ Διευθυντής και το Προσωπικό της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σας εύχονται Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!
Τρίτη, 11 Απριλίου 2017 10:09

Πρόγραμμα από το ΕΑΠ

Σάς ενημερώνουμε για το Σύντομο Πρόγραμμα Σπουδών που προσφέρει η Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Το Πρόγραμμα αυτό οδηγεί σε Πιστοποιητικό Μεταπτυχιακής Επιμόρφωσης του ΕΑΠ καθώς αντιστοιχεί και στη μοριοδότηση για την επιλογή: α) υποψηφίων εκπαιδευτών ενηλίκων στα ΔΙΕΚ-ΔΣΕΚ και β) μονίμων εκπαιδευτικών προς απόσπαση στα ΣΔΕ, όπως μπορείτε να δείτε στην περιγραφή.
Οι αιτήσεις λήγουν στις 20 Απριλίου.
Πέμπτη, 30 Μαρτίου 2017 13:19

Διοργάνωση Ημερίδας FIND ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ 6/4/2017

Στην ημερίδα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή οι Διευθυντές/τριες των Δημοτικών Σχολείων Αχαΐας καθώς και ένας/μια εκπαιδευτικός από κάθε Δημοτικό Σχολείο της Αχαΐας που είτε είναι εκπαιδευτικός Πληροφορικής είτε οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη μέθοδο διδασκαλίας STEAM. Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να λάβουν μέρος στην ημερίδα να δηλώσουν συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2017 και ώρα 24.00.
Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2017 20:26

Δελτίο Τύπου Η Δυτική Ελλάδα διακρίνεται και στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Ρομποτικής

1η, 3η θέση για Γυμνάσια της Πάτρας, καλές θέσεις στην "Πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου" και 2η θέση για το 7ο Δημοτικό Αγρινίου στους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής! Τρεις ομάδες από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις με τις ρομποτικές κατασκευές τους στους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια που πραγματοποιήθηκαν στο ΟΑΚΑ, στις 18 Μαρτίου 2017.
146 ομάδες Γυμνασίων, 78 Δημοτικών Σχολείων και 30 Λυκείων συμμετείχαν στην επίσημη γιορτή της εκπαιδευτικής ρομποτικής! Συνολικά 1200 μαθητές από το Πανελλήνιο βρέθηκαν στην αίθουσα Γ. Κασιμάτης και με τον ερχομό της άνοιξης, άνθισε το πλούσιο ταλέντο τους στη ρομποτική. Βρείτε τον κατάλογο ονομάτων μαθητών/ριών και σχολείων Δυτικής Ελλάδας στο συνημμένο Δελτίο Τύπου.