Πέμπτη, 08 Νοεμβρίου 2018 13:07
Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2018 11:00

1ο Βραβείο η Ηλεία στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό eTwinning προάγοντας την Πολιτιστική Κληρονομιά

Η Ελλάδα μέσω της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας δηλώνει βροντερό παρόν με το 1ο Βραβείο στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό eTwinningμε θέμα την Πολιτιστική Κληρονομιά, στην ηλικιακή κατηγορία μαθητών 6-12 χρόνων. Το βραβείο κατέκτησαν οι μαθητές της Στ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου με την καθοδήγηση της υπεύθυνης της δράσης, καθηγήτριας της Αγγλικής Γλώσσας, κας Κουζούλη Σοφίας, για το συνεργατικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «MonumentalEurope» που υλοποίησαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018. Οι μαθητές της Στ’ τάξης σε συνεργασία με μαθητές από τέσσερα Δημοτικά Σχολεία από την Ισπανία, την Ιταλία τη Γαλλία και την Πολωνία γιόρτασαν όλοι μαζί το Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018 αναλαμβάνοντας μια νέα πρόκληση, να ανακαλύψουν χώρες, μνημεία και πολιτισμούς από την Ευρώπη, με ποικίλες συνεργατικές γλωσσικές, ψηφιακές και καλλιτεχνικές δραστηριότητες, και να διαδώσουν τις νέες γνώσεις τους για την Ευρώπη του πολιτισμού και των αξιών, πέρα από την τάξη τους, στο σχολείο και τις πόλεις τους. Η τελετή απονομής των βραβείων θα γίνει τον Δεκέμβριο στη Βιέννη στο πλαίσιο της αυστριακής Προεδρίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Διαβάστε στο Δελτίο Τύπου αναλυτικά...

Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2018 11:00

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ «ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ» ΓΙΑ ΤΗΝ Π.Δ.Ε.Δ.Ε

Τρίτη, 06 Νοεμβρίου 2018 11:18