Εκδηλώσεις - Ημερίδες - Συνέδρια
Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2016 10:34

Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016 17:30

Πρόγραμμα για το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning, υπό την Αιγίδα του YΠ.Π.Ε.Θ. Πάτρα 25, 26, 27 Νοεμβρίου 2016

Η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning, το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, το ΙΤΥΕ «Διόφαντος», η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδας, η Ελληνική Ένωση για την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε, ο Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών-ΕΕΛΛΑΚ σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, τη Διεύθυνση Π/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αχαΐας και το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Κυκλάδων διοργανώνουν το «3ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning για τα συνεργατικά προγράμματα στην Π/θμια και Δ/θμια Εκπ/ση» για την «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας, της Επικοινωνίας και της ανοικτότητας στα συνεργατικά σχολικά προγράμματα».

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο "ΑΣΤΗΡ" Πάτρας και θα ξεκινήσει την Παρασκευή 25/11 στις 16:00, ενώ οι εργασίες του θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 27 Νοεμβρίου το μεσημέρι. Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου παράλληλα και στο Επιμελητήριο Αχαϊας (Μιχαλακοπούλου 58) θα διεξαχθούν εργαστήρια ρομποτικής & προγραμματισμού καθώς και διαλέξεις για Πληροφορικής και θετικών επιστημών.
Αναλυτικά όλες τις εργασίες μπορείτε να αναζητήσετε στο πρόγραμμα από το επίσημο site του συνεδρίου.

Δευτέρα, 07 Νοεμβρίου 2016 10:52

Πρόσκληση Εκπαιδευτικών ΠΕ19-20 και άλλων ειδ/των για συμμετοχή - εγγραφή στην 5η Διημερίδα πληροφορικής 2016

Για άλλη μία σχολική χρονιά συνεχίζουμε για πέμπτη (5η) χρονιά τον επιτυχημένο θεσμό Διημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας Παρασκευή 11 & Σάββατο 12/11/16 14:30-21:30 & 09:30-16:30 αντίστοιχα. Καλούνται οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής (καί όσοι εκπαιδευτικοί έχουν ενδιαφέρον για την Πληροφορική από τις άλλες ειδικότητες και επιθυμούν να παρακολουθήσουν) να κάνουν άμεσα την (προε)εγγραφή τους δωρεάν δηλώνοντας συμμετοχή εδώ .
Παρασκευή, 04 Νοεμβρίου 2016 13:05

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο eTwinning διαδικτυακό σεμινάριο εξεύρεσης συνεργατών για εκπαιδευτικούς ΕΠΑΛ

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning, η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης σε συνεργασία με τη γερμανική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης διοργανώνουν διαδικτυακό σεμινάριο εξεύρεσης συνεργατών 7 με 13 Νοεμβρίου 2016. Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Επαγγελματικών Λυκείων όλων των ειδικοτήτων και η γλώσσα επικοινωνίας είναι τα αγγλικά.
Η καταληκτική ημερομηνία για δηλώσεις συμμετοχής είναι η Παρασκευή 4/11/2016 και ώρα 3.00 μ.μ. Τον σύνδεσμο για την ηλεκτρονική φόρμα συμμετοχής, καθώς και όλες τις απαραίτητες πληροφορίες θα βρείτε στη συνημμένη εγκύκλιο.