Εκδηλώσεις - Ημερίδες - Συνέδρια
Τετάρτη, 12 Απριλίου 2017 13:50

Η ΠΔΕΔΕ "ρομποτίζει" και καινοτομεί στην PatrasIQ 2017

Εκατοντάδες επισκέπτες θαύμασαν από κοντά τις ρομποτικές κατασκευές των παιδιών, με επιδείξεις από τους πρόσφατους διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής, στους οποίους συμμετείχαν επιτυχώς. Το περίπτερο της ΠΔΕΔΕ τίμησε με την επίσκεψή του, ο Αναπληρωτής Υπουργός Παιδείας (Έρευνας & Καινοτομίας) Κώστας Φωτάκης, συνοδευόμενος από τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Δυτ. Ελλάδας Κώστα Γιαννόπουλο, τον Περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας Απόστολο Κατσιφάρα και τον Αντιπεριφερειάρχη Περιφερειακής Ανάπτυξης και Επιχειρηματικότητας Κώστα Καρπέτα. Η ΠΔΕΔΕ συμμετείχε ενεργά και τις 3 ημέρες στο Patras IQ με τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς, να δείχνουν τον απολογισμό στους μέχρι στιγμής διαγωνισμούς, αλλά και τι θα γίνει στους επερχόμενους.
Κυριακή, 09 Απριλίου 2017 00:34

Επίσκεψη Αναπληρωτή Υπουργού Παιδείας κ. Φωτάκη στo περίπτερο 58 της ΠΔΕΔΕ PATRAS IQ (8/4/2017)

Τρίτη, 04 Απριλίου 2017 14:46

Επισκεφθείτε μας στο Περίπτερο 58, στην 4η έκθεση μεταφοράς τεχνογνωσίας PATRAS IQ (7-9/4/2017)

Για τρεις ημέρες η καρδιά της καινοτομίας και της ρομποτικής θα “χτυπάει” στο Περίπτερο 58, στην 4η έκθεση μεταφοράς τεχνογνωσίας PATRAS IQ, για λογαριασμό της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΔΕΔΕ), στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.
Η έκθεση θα είναι ανοιχτή την Παρασκευή, 7 Απριλίου, από τις 10 το πρωϊ μέχρι τις 2 το μεσημέρι, μόνο για τα Σχολεία!
Δευτέρα, 03 Απριλίου 2017 14:24
Κυριακή, 02 Απριλίου 2017 15:12

Πρόσκληση από το ΚΔΑΠ ΜΕΑ ΚΟΜΑΙΘΩ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ & το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Πάτρας

Τα παιδιά του ΚΔΑΠ ΜΕΑ ΚΟΜΑΙΘΩ του Δήμου Πάτρας και του ΣΤ2 Τμήματος, του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Πατρών και οι σπουδαστές της Δραματικής Σχολής του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Πάτρας, γιορτάζουν την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου!
Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου τα παιδιά του Κδαπ Μεα Κομαιθώ του Δήμου Πατρέων σε συνεργασία με την Δραματική Σχολή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Πάτρας και το ΣΤ2 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας, θα παρουσιάσουν το αποτέλεσμα της εκπαιδευτικής τους δράσης, με θέμα ο 12ος μύθος, την Κυριακή 2 Απριλίου και ώρα 18.00, στον θεατρικό χώρο Μπάρι (Σανταρόζα 7 και Καρόλου).
Παρασκευή, 31 Μαρτίου 2017 12:57

Παγκόσμια ημέρα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τις Διαταραχές του Φάσματος του Αυτισμού

Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας για τον Αυτισμό, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας συνδιοργανώνουν Ημερίδα με τίτλο « Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος: Ενημέρωση- Ευαισθητοποίηση» που θα πραγματοποιηθεί στο ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας, την Τετάρτη,5 Απριλίου 2017 και ώρες 17:00-19:45, σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα. Καλούνται οι Δ/ντές κι οι Προϊστάμενοι των σχολείων Π.Ε. και Δ.Ε. να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς των σχολείων τους. Η μετακίνηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο. Οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν Βεβαιώσεις Συμμετοχής.