Εκδηλώσεις - Ημερίδες - Συνέδρια
Δευτέρα, 06 Μαρτίου 2017 11:41

Ημερίδες eTwinning για εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας: Πάτρα (8/3)

Οι θέσεις για τα workshops είναι περιορισμένες. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά συμμετοχή στη διεύθυνση: http://www.etwinning.gr/news/ambassadorsworkshops , επιλέγοντας την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το workshop της επιλογής τους. Λεπτομέρειες στη σχετική εγκύκλιο.
Πέμπτη, 02 Μαρτίου 2017 10:19

ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2017 19:40

Ημερίδες eTwinning για εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας: Μεσολόγγι (1/3), Αγρίνιο (4/3) και Πάτρα (8/3)

Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2017 19:13

Συνεργατική Μάθηση στο Περιβάλλον του Edmodo

Το Edmodo αποτελεί ένα κλειστό περιβάλλον κοινωνικής δικτύωσης που δίνει τη δυνατότητα συνεργασίας σε ένα ασφαλές πλαίσιο. Τα τελευταία χρόνια έχει αναδειχθεί σε ένα δημοφιλές εκπαιδευτικό εργαλείο μέσα από την εφαρμογή του στην πρωτοβάθμια, τη δευτεροβάθμια και την τριτοβάθμια εκπαίδευση (και) στη χώρα μας. To Edmodo επιτρέπει τη δημιουργία ψηφιακών τάξεων, τη διαχείριση ηλεκτρονικών φακέλων, τη διασύνδεση μεταξύ των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία, τη συνεργασία τους σε ομάδες καθώς και τη συμμετοχή τους σε κοινότητες μάθησης. Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση των εκπαιδευομένων με το περιβάλλον του Edmodo και την αξιοποίησή του για την υποστήριξη εναλλακτικών προσεγγίσεων μάθησης και ομαδικής συνεργασίας.
Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017 14:31

Ο αναπληρωτής καλλιτεχνικός διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου διδάσκει Commedia dell’ arte σε μαθητές

Ο Θοδωρής Αμπαζής, αναπληρωτής καλλιτεχνικός διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου, αποδέχθηκε την πρόσκληση των εκπαιδευτικών του 9ου Γυμνασίου, Ελένης Καδά και Ελπίδας Νούσα να έλθει στην Πάτρα και να διδάξει στους μαθητές της θεατρικής τους ομάδας τις τεχνικές της Commedia dell’ arte. Στο μάθημα θεάτρου εκτός από τους μαθητές του 9ου Γυμνασίου, συμμετείχαν μαθητές και εκπαιδευτικοί του 11ου Γυμνασίου και του Πειραματικού Γυμνασίου Λάγγουρα, καθώς τα τρία αυτά σχολεία συνεργάζονται στο Δίκτυο της Αγωγής Υγείας, «Πάμμουσος Παιδαγωγία».

Η κ. Ίλια Ράγκου παραχώρησε την αίθουσα στο Θέατρο «Επίκεντρο» για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης. Για όλους, μαθητές και καθηγητές, ήταν εκπληκτική εμπειρία το δίωρο αυτό σεμινάριο από έναν θεατράνθρωπο υψηλής καλλιτεχνικής αξίας που με την αξιοθαύμαστη αμεσότητά του μύησε τους μαθητές στη μαγεία της Commedia dell’ arte.

Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017 10:31

Ανακοίνωση συμμετεχόντων εκπαιδευτικών σε ημερίδα για την αξιοποίηση υλικού εκπαιδευτικών φακέλων

Σας ενημερώνουμε ότι η Περιφερειακή Δ/νση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, δια του Τμήματος Επιστημονικής - Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ/θμιας Εκπ/σης, σε συνεργασία με τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα σχετικά με την αξιοποίηση του υλικού των εκπαιδευτικών φακέλων «Στα ίχνη της Γραφής» και «Το Αρχαίο Θέατρο στον Κύκλο του Χρόνου».
Η εν λόγω ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 και ώρες 11:00 - 14:00 στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας. Οι εκπαιδευτικοί που επελέγησαν να συμμετάσχουν στην εν λόγω ημερίδα κατόπιν αιτήσεώς τους περιλαμβάνονται στο συνημμένο αρχείο για τις λεπτομέρειες.