Εκδηλώσεις - Ημερίδες - Συνέδρια
Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2017 15:36

Workshops ρομποτικής Αγρίνιο 23/1/2017

Παρακαλούμε συμβουλευτείτε πρώτα τo συνημμένo αρχείo και κατόπιν συμπληρώστε την ακόλουθη φόρμα με τα στοιχεία σας, ανάλογα ποιό workshop θα παρακολουθήσετε. Σε περίπτωση που δεν εμφανίζεται στον browser, ο απευθείας σύνδεσμος είναι: https://goo.gl/forms/2RrRWnG89PeuK3TB3
Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2017 23:37

O "Μέγας Αλέξανδρος" το ... ρομπότ πέρασε επιτυχώς από Πύργο και Πάτρα (16-17/1) ενώ ετοιμάζεται για το Αγρίνιο (23/1/2017)

Η ΠΔΕΔΕ, με τη συνεργασία του σχολικού συμβούλου Πληροφορικής Ηλείας & Αχαΐας κ. Μπίρμπα Θ., των αντίστοιχων υπευθύνων ΚΕΠΛΗΝΕΤ κ.κ. Δρούζα Π. - Παπαϊωάννου Β. και εισηγητή τον κ. Τσιμπούρη Α. (προπονητή ομάδων ρομποτικής περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας) πραγματοποίησε επιτυχώς τρίωρες επιμορφωτικές συναντήσεις σε Πύργο (στο φιλόξενο 1ο Γυμνάσιο, στις 16/1) και Πάτρα (στο Επιμελητήριο Αχαΐας, 17/1) για καθηγητές/τριες Γυμνασίων οι οποίοι/ες προτίθενται να συμμετάσχουν στους διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής WROHellas.
Η αντίστοιχη επιμορφωτική συνάντηση για τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι υπηρετούν στα Γυμνάσια και Δημοτικά Σχολεία της Αιτ/νίας, θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 11:00 -14:00, στο 1ο ΕΠΑΛ Αγρινίου.
Τρίτη, 10 Ιανουαρίου 2017 09:26

Πρόσκληση σε Ενημερωτική- Επιμορφωτική Ημερίδα «DAS/Το χοροθέατρο στην υποχρεωτική εκπαίδευση –ο χορός ενώνει, συγκρατεί, παρηγορεί-».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο συνεδριακό χώρο του Επιμελητηρίου Αχαΐας στην οδό Μιχαλακοπούλου Ανδρέα 58, Πάτρα, τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2016, 11:00 - 13:00. Στόχος της Ημερίδας είναι η ενημέρωση των σχολικών μονάδων για τη δυνατότητα, τις προϋποθέσεις και τα οφέλη συμμετοχής σε ένα πρότυπο Εκπαιδευτικό – Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα Χοροθεάτρου στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας.
Δευτέρα, 09 Ιανουαρίου 2017 14:31

Workshops ρομποτικής σε Πύργο και Πάτρα 16-17/1/2017

Παρακαλούμε συμβουλευτείτε πρώτα τα συνημμένα αρχεία, ανάλογα ποια επιμορφωτική συνάντηση θα παρακολουθήσετε και κατόπιν συμπληρώστε την ακόλουθη φόρμα με τα στοιχεία σας. Σε περίπτωση που δεν εμφανίζεται στον browser, ο απευθείας σύνδεσμος είναι: https://goo.gl/forms/lsNjRgq0QvnAiPeV2
Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2016 10:34

Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016 17:30

Πρόγραμμα για το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning, υπό την Αιγίδα του YΠ.Π.Ε.Θ. Πάτρα 25, 26, 27 Νοεμβρίου 2016

Η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning, το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, το ΙΤΥΕ «Διόφαντος», η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδας, η Ελληνική Ένωση για την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε, ο Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών-ΕΕΛΛΑΚ σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, τη Διεύθυνση Π/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αχαΐας και το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Κυκλάδων διοργανώνουν το «3ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning για τα συνεργατικά προγράμματα στην Π/θμια και Δ/θμια Εκπ/ση» για την «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας, της Επικοινωνίας και της ανοικτότητας στα συνεργατικά σχολικά προγράμματα».

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο "ΑΣΤΗΡ" Πάτρας και θα ξεκινήσει την Παρασκευή 25/11 στις 16:00, ενώ οι εργασίες του θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 27 Νοεμβρίου το μεσημέρι. Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου παράλληλα και στο Επιμελητήριο Αχαϊας (Μιχαλακοπούλου 58) θα διεξαχθούν εργαστήρια ρομποτικής & προγραμματισμού καθώς και διαλέξεις για Πληροφορικής και θετικών επιστημών.
Αναλυτικά όλες τις εργασίες μπορείτε να αναζητήσετε στο πρόγραμμα από το επίσημο site του συνεδρίου.