Πρόσφατες Δημοσιεύσεις Επικαιρότητας
Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2018 15:27

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για κατάθεση οικονομικής προσφοράς στο πλαίσιο της ημερίδας EUROSCOLA 2018-2019

Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2018 14:24

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΚΛΑΔΩΝ  ΕΕΠ ΠΕ25-ΣΧ.ΝΟΣΗΛΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Τρίτη 13/11/2018 από 09:00-12:00

για να αναλάβουν υπηρεσία στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, Ακτή Δυμαίων 25Α , Α΄ όροφος στην Πάτρα.

Σε περίπτωση κωλύματος, καταληκτική ημερομηνία για την ανάληψη υπηρεσίας θεωρείται η Πέμπτη 15/11/2018 και ώρα 12:00.

Όσοι/ες δεν προσέλθουν να αναλάβουν υπηρεσία ή παραιτηθούν μετά την ανάληψη υπηρεσίας, απολύονται και διαγράφονται από τον οικείο Πίνακα για το διανυόμενο σχολικό έτος

Πέμπτη, 08 Νοεμβρίου 2018 16:32

Ανασυγκρότηση Συντονιστών Ανώτερων Περιφερειακών Υπηρεσιακών Συμβουλίων Πρωτοβάθμιας / Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας

Πέμπτη, 08 Νοεμβρίου 2018 13:07
Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2018 11:00

1ο Βραβείο η Ηλεία στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό eTwinning προάγοντας την Πολιτιστική Κληρονομιά

Η Ελλάδα μέσω της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας δηλώνει βροντερό παρόν με το 1ο Βραβείο στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό eTwinningμε θέμα την Πολιτιστική Κληρονομιά, στην ηλικιακή κατηγορία μαθητών 6-12 χρόνων. Το βραβείο κατέκτησαν οι μαθητές της Στ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου με την καθοδήγηση της υπεύθυνης της δράσης, καθηγήτριας της Αγγλικής Γλώσσας, κας Κουζούλη Σοφίας, για το συνεργατικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «MonumentalEurope» που υλοποίησαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018. Οι μαθητές της Στ’ τάξης σε συνεργασία με μαθητές από τέσσερα Δημοτικά Σχολεία από την Ισπανία, την Ιταλία τη Γαλλία και την Πολωνία γιόρτασαν όλοι μαζί το Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018 αναλαμβάνοντας μια νέα πρόκληση, να ανακαλύψουν χώρες, μνημεία και πολιτισμούς από την Ευρώπη, με ποικίλες συνεργατικές γλωσσικές, ψηφιακές και καλλιτεχνικές δραστηριότητες, και να διαδώσουν τις νέες γνώσεις τους για την Ευρώπη του πολιτισμού και των αξιών, πέρα από την τάξη τους, στο σχολείο και τις πόλεις τους. Η τελετή απονομής των βραβείων θα γίνει τον Δεκέμβριο στη Βιέννη στο πλαίσιο της αυστριακής Προεδρίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Διαβάστε στο Δελτίο Τύπου αναλυτικά...

04-09-18 Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ

Εγχειρίδιο για Σχολικές Εκδρομές – Μετακινήσεις